Wyprawa na węgorza

W polskich wodach żyje całkiem sporo gatunków ryb. Począwszy od przedstawicieli karpiowatych, babkowatych, dorszowatych, poprzez jesiotrowate, kurkowate, a skończywszy na śledziowatych i węgorzowatych. Niniejszy test poświęcony jest właśnie przedstawicielowi rodziny węgorzowatych, czyli węgorzowi europejskiemu (Anguilla anguilla).

Anguilla anguilla

Zanosząc się z zamiarem wyprawy na węgorza warto oprócz podstawowej wiedzy na temat jego zachowań, wyposażyć się w odpowiedni sprzęt wędkarski
Autor zdjęcia: flatKat

Węgorz to dość tajemnicza ryba. To ryba obdarzona doskonale rozwiniętym zmysłem smaku, co czyni z niej z jednej strony wytrawnego smakosza, z drugiej natomiast umożliwia jej zanęcanie. Przy odrobinie szczęścia natomiast możliwym jest jej złowienie w praktycznie każdym, większym zbiorniku wodnym, z wykluczeniem ubogich w faunę, chłodnych, wysoko położonych potoków górskich.

Węgorze to ciepłolubne drapieżniki, wykazujące aktywność w porze nocnej. Fakt żerowania w porze nocnej oznacza, że za dnia ryby te poszukują schronienia w głębszych, zamulonych bądź porośniętych roślinnością partiach wody. Węgorze lubią również przebywać w zanurzonych w wodzie korzeniach drzew, połamanych gałęziach, zmurszałych pniach czy szczelinach pomiędzy kamieniami. W jadłospisie węgorzy natomiast dominują takie chociażby pozycje jak małe rybki, narybek, raki, skorupiaki, czy żaby. Mając, zatem w pamięci preferencje żywieniowe tych drapieżników, ich ulubione miejsce schronienia oraz porę żerowania można z całkiem dużym powodzeniem ryby te łowić. O czym warto jeszcze wiedzieć, nasze szanse na węgorza znacznie wzrastają w parne, przedburzowe dni.

Zanosząc się z zamiarem wyprawy na węgorza warto oprócz podstawowej wiedzy na temat jego zachowań, wyposażyć się w odpowiedni sprzęt wędkarski (do kupienia chociażby tutaj: http://www.wedkarski.com/). Podstawowe wyposażenie, jakim powinnyśmy dysponować obejmuje:

  • wytrzymałą, średnio długą (od 2,5 metra do 4,5 metra) wędkę o średniej akcji,
  • haczyki w rozmiarze od 1/0 do 4/0, dobrane w zależności od przynęty,
  • żyłkę o średnicy od 0,25 milimetra, do 0,30 milimetra.

Powinnyśmy również na stanie naszego wyposażenia posiadać odpowiednia przynętę, czyli:

  • przynętę pod postacią pęków dżdżownic,
  • przynętę pod postacią rosówki,
  • przynętę pod postacią małych rybek,
  • przynętę pod postacią filecików z uklei.